Žiema Lietuvoje gali būti itin atšiauri, todėl tinkama automobilio paruošimas šiam sezonui yra būtinas. Dėl žemos temperatūros, sniego ir ledo, automobilio eksploatacija tampa sudėtingesnė, o saugumas – prioritetu. Paruošdami automobilį žiemai ne tik užtikrinsite savo kelionių saugumą, bet ir išvengsite brangių gedimų.

Pagrindiniai Žiemos Paruošimo Žingsniai

Automobilio paruošimas žiemai apima kelis svarbius aspektus: padangų keitimą, aušinimo sistemos patikrą, akumuliatoriaus būklės įvertinimą ir dar daugiau. Pateikiame kelis pagrindinius žingsnius, kuriuos turite atlikti.

Žieminės Padangos

Vienas svarbiausių aspektų yra žieminės padangos. Lietuvoje įstatymai reikalauja, kad nuo lapkričio 10 d. iki balandžio 1 d. būtų naudojamos žieminės arba universalios padangos. Žieminės padangos pasižymi geresne sukibimo su ledu ir sniegu charakteristika, todėl būtina pasirūpinti, kad jų protektorius būtų ne mažesnis nei 3 mm, tačiau rekomenduojama, kad protektoriaus gylis būtų bent 4-5 mm, užtikrinant geriausią sukibimą. Tyrimai rodo, kad tinkamai prižiūrėtos padangos gali sumažinti stabdymo kelią iki 20%.

Aušinimo Skystis ir Variklis

Labai svarbu patikrinti ir pakeisti aušinimo skystį, kad jis būtų tinkamas žiemos sąlygoms. Standartinis antifrizas apsaugo variklį nuo užšalimo ir perkaitimo. Rekomenduojama naudoti skystį, kuris užšąla žemiau -35 °C. Taip pat būtina patikrinti variklio alyvos klampumą – esant žemesnei temperatūrai, alyva turi būti mažesnės klampos, kad variklis lengviau užsivestų. Specialistai rekomenduoja prieš žiemą atlikti pilną techninį aptarnavimą ir pakeisti variklio alyvą, jei ji jau yra panaudota ilgą laiką.

Akumuliatorius

Akumuliatoriaus būklė yra ypatingai svarbi šaltuoju metų laiku, nes šaltis ženkliai sumažina jo veikimo efektyvumą. Statistika rodo, kad net 50% automobilių akumuliatorių gedimų įvyksta būtent žiemą. Rekomenduojama patikrinti akumuliatoriaus įkrovą, o jeigu jam daugiau nei 3–4 metai, apsvarstyti jo keitimą. Jei akumuliatorius yra silpnas, gali būti sunku užvesti variklį šaltą rytą, todėl prevencija yra būtina.

Langų Valytuvai ir Skystis

Žiemos metu valytuvai ir langų plovimo skystis tampa būtinais. Sniegas, šlapdriba ir purvas ant kelio labai apsunkina matomumą, todėl rekomenduojama naudoti specialų žieminį langų plovimo skystį, kuris neužšąla esant -20 °C ar žemesnei temperatūrai. Taip pat verta įsigyti naujus valytuvus, nes senos gumos gali prarasti elastingumą ir neefektyviai valyti stiklą.

Automobilio Techninė Apžiūra ir Apsauga

Atlikus visus šiuos paruošimo darbus, svarbu pasirūpinti ir kitais aspektais. Patikrinkite stabdžius, pakabos būklę ir žibintus. Esant žemesnėms temperatūroms, stabdžių sistema gali susidurti su didesniais krūviais, todėl jos būklė turi būti nepriekaištinga. Be to, verta apsvarstyti automobilio kėbulo apsaugą nuo druskos, kurią barsto ant kelių. Antikorozinės dangos užtepimas gali padėti apsaugoti automobilio dugną nuo rūdžių, kurios ypač greitai atsiranda esant didelei drėgmei ir druskai.

Įdomūs Faktai ir Tyrimai

Remiantis „Michelin“ atliktais tyrimais, 60% vairuotojų Lietuvoje mano, kad jų automobiliai yra tinkamai paruošti žiemai, tačiau apie 30% iš jų neatlieka visų būtinų žingsnių. Be to, pagal „AutoBild“ atliktą apklausą, net 40% vairuotojų žiemą susiduria su problemomis dėl langų užšalimo, o tai dažniausiai atsitinka dėl netinkamai parinkto plovimo skysčio ar senų valytuvų.

Automobilio paruošimas žiemai yra ne tik saugumo, bet ir efektyvumo klausimas. Tinkamai prižiūrėtos padangos, aušinimo sistema, akumuliatorius ir langų valytuvai užtikrins sklandų ir saugų vairavimą net ir sudėtingomis žiemos sąlygomis. Nepamirškite reguliariai atlikti techninės apžiūros ir investuoti į kokybiškus priežiūros produktus – tai padės išvengti nemalonių siurprizų kelyje.